Kastroly
Je to hrnec, nebo kastrol? Ačkoliv dříve by se nad oběma slovy nikdo nepozastavil, dnes se zdá, že se používají tak, jak výrobce zrovna napadne. Takže pro pořádek – klasický hrnec je vyšší a užští, kastrol nižší a širší. V hrnci se výborně vaří polévky nebo třeba těstoviny, v kastrolu se zase výborně připravují masa a omáčky. V kastrolu máte větší „manipulační“ prostor, můžete vše hezky rovnoměrně opéct a promíchat.
Jaké kastroly jsou na trhu?
Dnes se i při letmém pohledu na nabídku kastrolů setkáte s obrovskou šíří sortimentu. Narazit můžete na kastroly všech velikostí, materiálů i barev. Pro přehlednost si vezmeme na pomoc sortiment kastrolů Tescoma, které hezky pokrývají všechny nejčastěji používané varianty.
Kastroly s nepřilnavým povrchem
Zajímavou a poměrně levnou variantou jsou kastroly opatřené antiadhezním povrchem, které se hodí pro ty, kteří rádi na hrnce při vaření zapomínají. Nepřilnavý povrch zajistí nejen to, že se vám jídlo nepřipálí, ale také to, že s kastrolem nestrávíte hodinu u dřezu při snaze odstranit z něj zbytky jídla.
Kastroly z nerezu
Asi nejčastější variantou jsou kastroly z nerezavějící oceli. Jsou cenově dostupné, velmi trvanlivé a odolné. Často u nich najdete také masivní úchyty ze stejného materiálu, které díky tomu nemůžete ani při sebenešikovnější manipulaci ožehnout nebo zničit. Nerezové kastroly mívají také uvnitř praktickou stupnici, která vám ukazuje, kolik litrů potraviny právě máte.
Keramické kastroly
Novinkou mezi kastroly jsou kastroly z keramiky. Kastroly s keramickou úpravou rozhodně nepatří mezi nadprůměrně drahou kuchařskou výbavu – přesto ale dokážou nabídnout něco navíc. Jídlo je možné v keramickém kastrolu připravovat s minimem tuku, navíc tak neničí vitaminy a další zdraví prospěšné látky.
I cenově dostupné keramické kastroly se velmi lehce udržují a přes nepřilnavý povrch je můžete klidně používat s kovovými obracečkami.